Nowotwór jelita grubego

Zovirax 200 mg to kolejna odsłona leku o niewyobrażalnej sile działania lek o nazwie Sebidin jest bezkonkurencyjnym środkiem leczniczym

Nowotwór jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów w Polsce. Do jego rozwoju przyczynia się m.in. nieodpowiednia dieta, a także czynniki genetyczne. Zaobserwowano bowiem, że ryzyko zachorowania wzrasta, jeśli u najbliższych krewnych zdiagnozowano raka jelita, piersi lub jajnika. Chorobę mogą także spowodować polipy, które umiejscowione są w jelicie grubym. Nie bez znaczenia jest także dieta. Rak jelita grubego diagnozowany jest najczęściej u tych osób, które spożywają znaczne ilości tłuszczów zwierzęcych oraz produktów z białej mąki. U nich zazwyczaj dochodzi do wielodniowych zaparć, które stanowią kolejny czynnik ryzyka. Chcąc zapobiegać rozwojowi nowotworu, należy przede wszystkim spożywać duże ilości warzyw i owoców oraz dbać o prawidłową masę ciała.

Rak może się zlokalizować w różnych częściach jelita grubego, najczęściej jednak w odbytnicy. W zależności od umiejscowienia nowotworu, objawy mogą być zróżnicowane. W przypadku raka odbytnicy stwierdza się obecność krwi w stolcu. Chorzy skarżą się ponadto na bóle brzucha lub krocza. Niekiedy rozwija się kolka jelitowa.

Diagnostyka nowotworu jelita grubego wymaga przeprowadzenia badania na krew utajoną oraz kolonoskopii. Czasem wykonuje się także badanie histopatologiczne oraz inne, które pozwalają ocenić zaawansowanie choroby. Leczenie polega m.in. na zabiegu chirurgicznym, chemioterapii lub radioterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *