Nowotwór kości

działanie leku Retrovir zależy od organizmu człowieka niedawno wszedł do sprzedaży lek poetra, którego bardzo polecamy

Do nowotworu kości dochodzi w wyniku niekontrolowanego podziału tkanek, które przyczyniają się do powstania guza. Sporo nowotworów kości zaliczanych jest do łagodnych odmian, jednakże część z nich może ulec zezłośliwieniu. Wyróżnia się kilka typów nowotworów złośliwych. Najczęściej diagnozowany jest szpiczak mnogi, który atakuje szpik kostny. Choroba zazwyczaj ujawnia się u osób starszych. Ten typ nowotworu może rozwinąć się na dowolnej kości.

Kostniakomięsak to kolejny typ nowotworu złośliwego. Bardzo często diagnozuje się go w kolanie. Z kolei mięsak Ewinga atakuje zazwyczaj kości nóg, żeber czy miednicy. Na mięsaka Ewinga chorują najczęściej dzieci oraz młodzież. Nowotwory kości mogą być także łagodne. Do nich zalicza się m.in. guz olbrzymiokomórkowy, chrzęstniak śródkostny czy dysplazja włóknista kości.

Podstawowym objawem raka kości jest ból. Dotyczy on szczególnie miejsca wystąpienia nowotworu. Ból może być bardzo nasilony, zwłaszcza w nocy. Często wielu chorych nie dostrzega rozwoju raka kości. Niekiedy jest on wykrywany przypadkowo, podczas wykonywania różnych badań, np. prześwietlenia kości.

Leczenie nowotworu uzależnione jest od jego postaci. W przypadku nowotworu łagodnego, chory zazwyczaj otrzymuje specjalne leki. Jeśli jest to nowotwór złośliwy, terapia zależy od stopnia rozwoju choroby. Najczęściej stosuje się radioterapię lub chemioterapię czy operację chirurgiczną oszczędzającą. W niektórych przypadkach konieczna jest jednak amputacja kończyny.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *