Nowotwór płuc

nasza Ultiva 5mg pozostawia w tyle inne leki

Rak płuc rozwija się zazwyczaj u wieloletnich nałogowych palaczy. Dym papierosowy zawiera wiele szkodliwych związków, które wykazują działania kancerogenne. Szkodliwe jest także bierne palenie papierosów. Śmiertelność spowodowana przez raka płuc jest bardzo wysoka. Przyczyniają się do tego niespecyficzne objawy, które często są lekceważone przez chorych. Sprawia to, że w momencie wykrycia raka jest on już zazwyczaj w zaawansowanym stadium.

Do najczęstszych objawów nowotworu płuc zalicza się kaszel. Często nie ma on ustalonej przyczyny. U chorych występuje ponadto zapalenie płuc, które ma charakter nawrotowy. W zależności od umiejscowienia guza, mogą pojawić się duszności lub bóle w karku.

Rak płuc zazwyczaj powoduje przerzuty do innych organów. W przypadku przerzutów do serca, stwierdza się zaburzenia jego czynności. Przerzuty mogą także obejmować bardziej odległe organy. Niekiedy jest to mózg, wątroba czy kości. Wówczas podstawowymi objawami są bóle głowy, brzucha, drgawki, nudności, a nawet zmiany osobowości.

W diagnozie raka płuc stosuje się najczęściej RTG klatki piersiowej oraz tomografię komputerową. Wykonuje się również pozytonową tomografię emisyjną. Leczenie tego rodzaju raka zależy przede wszystkim od jego charakteru. Zazwyczaj stosuje się zabiegi chirurgiczne, które mają na celu usunięcie komórek nowotworowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *