Nowotwór prostaty

infanrix hexa

Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów u mężczyzn. Zazwyczaj nowotwór rozwija się u mężczyzn, którzy ukończyli 50 lat, jednak może pojawić się także u młodszych. Ryzyko zachorowania zwiększa się, jeśli zanotowano przypadek raka prostaty w danej rodzinie. Dotyczy to przede wszystkim krewnych I stopnia, czyli np. ojca lub brata. Pozostałymi czynnikami, które mogą spowodować chorobę jest promieniowanie rentgenowskie bądź nałogi, takie jak papierosy, alkohol czy narkotyki. Za nowotwór prostaty jest również odpowiedzialna nieodpowiednia dieta, w której jest niedobór witamin i składników mineralnych obecnych m.in. w owocach i warzywach.

Rozwój tego nowotworu jest dość powolny. Niekiedy komórki nowotworowe mogą dawać przerzuty np. do węzłów chłonnych. Objawy raka prostaty są dość charakterystyczne. Należą do nich m.in. częste oddawanie moczu, obecność krwi w moczu, problemy z wypróżnieniem oraz odczuwalny ból podczas wypróżnienia. Często obserwuje się także spadek masy ciała oraz zaburzenia erekcji.

Leczenie raka prostaty uzależnione jest od występowania nacieków na inne organy. Jeżeli nie występują, wówczas stosuje się leczenie chirurgiczne, napromieniowanie prostaty bądź radioterapię.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *