Pages Menu
Categories Menu
Nowotwory skóry

Nowotwory skóry

Na powstanie nowotworu skóry w dużym stopniu przyczynia się styl życia danej osoby. Wykazano, że największe ryzyko zachorowania mają osoby, które narażone są na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Największe zagrożenie stanowi ono dla osób z jasną karnacją oraz licznymi przebarwieniami skórnymi. Nie bez znaczenia są również czynniki genetyczne. Stwierdzono, iż przypadek nowotworu skóry w danej rodzinie, zwiększa ryzyko jego pojawienia się u innych osób.

Istnieją kilka typów nowotworów skóry, które umiejscowione są na różnym obszarze. Jeśli nieprawidłowe komórki występują w najgłębszych warstwach naskórka, powstaje rak podstawnokomórkowy. Rak płaskonabłonkowy rozwija się w wyniku zmian w środkowej warstwie naskórka. Z kolei czerniak złośliwy rozwija się w melanocytach. Są to komórki odpowiedzialne za powstanie przebarwień. Czerniak jest również jedną z najczęstszych przyczyn zgonu.

Rak skóry może się objawiać na różne sposoby. Podstawą są zmiany skórne, które mogą mieć zróżnicowany charakter. U części chorych obserwuje się krwawiące zmiany. Niepokój powinny wzbudzić również asymetryczne przebarwienia oraz nierównomierne zabarwienie. Wszystkie duże zmiany powinny być pod stałym nadzorem lekarza.

Leczenie raka skóry polega najczęściej na usunięciu zmiany nowotworowej. Przeżycie pacjenta zależy od stadium zaawansowania choroby. W niektórych przypadkach rak skóry powoduje przerzuty do odległych organów.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

CommentLuv badge