Rak piersi

kiedyś sprzedaż Vizendo 5mg była wyższa niż dotychczas

Rak piersi jest najczęstszym nowotworem kobiet. Zaobserwowano, że najczęściej rozwija się u kobiet, które ukończyły 50 lat. Jego rozwój może zależeć od kilku czynników. Są to m.in. predyspozycje genetyczne. Wzrost ryzyka zachorowanie występuje u tych kobiet, w których rodzinie zanotowano przypadki nowotworu piersi. Otyłość jest kolejnym sprzymierzeńcem tego nowotworu. Ponadto zwiększona masa ciała znacznie utrudnia wykrycie zmian nowotworowych. Stosowanie tabletek hormonalnych również może przyczynić się do rozwoju raka piersi. Powodem jego wystąpienia jest również nieodpowiednia dieta, w tym duża zawartość tłuszczów zwierzęcych w pokarmie czy częste spożywanie alkoholu.

Najczęstszym wskazaniem do wizyty lekarskiej są guzy pojawiające się na piersi. Czasem mają one łagodny, torbielowaty charakter. Mogą jednak świadczyć również o pojawieniu się nowotworu złośliwego. Niepokój powinien wzbudzić również wszelkie zmiany w wyglądzie piersi. Zalicza się do tego m.in. zmiana kształtu piersi, ich obrzęk, zaczerwienienie skóry czy obecność wydzieliny z brodawek.

Diagnostyka tego nowotworu polega na wykonaniu określonych badań. Najczęściej jest to badanie USG, mammografia, biopsja cienkoigłowa, biopsja grubo igłowa czy biopsja otwarta. Nowotwór piersi zazwyczaj leczy się poprzez chirurgiczne usunięcie guza. Niekiedy konieczna okazuje się amputacja piersi. Chorzy poddawani są także radioterapii lub chemioterapii.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *