Nowotwór mózgu

najbardziej znanym lekie jest Choligrip MAX leczący grypę błyskawicznie

Na nowotwór mózgu składa się guz, który utworzony został przez nieprawidłowo dzielące się komórki. Część z guzów nie jest szkodliwa dla życia, jednak może powodować różne utrudnienia.

Do nowotworów złośliwych mózgu zalicza się m.in. glejak, oponiak, rdzenia czy gruczolak przysadki. Za spowodowanie nowotworu mózgu odpowiedzialne są różne czynniki. Niekiedy jest to długotrwała ekspozycja na substancje szkodliwe, a także predyspozycje genetyczne. Część badaczy sugeruje, że do raka mózgu przyczynia się również palenie papierosów oraz napromieniowanie głowy.

Często obecność guza w mózgu nie powoduje żadnych objawów. Czasem są one niespecyficzne, przez co trudno powiązać daną dolegliwość z nowotworem mózgu. Objawy najczęściej są spowodowane uciskiem guza na zdrową tkankę. Przyczynia się to do upośledzenia jej funkcjonowania. Do najczęstszych dolegliwości, które mogą wskazywać na obecność choroby zalicza się m.in. ból głowy, problemy z chodzeniem i koordynacją, omamy, drgawki, ogólne osłabienie czy zaburzenia mowy i ostrości widzenia.

W celu zdiagnozowania nowotworu mózgu wykonuje się tomografię komputerową. Chorego kieruje się również na badania krwi oraz moczu. Czasem zalecany jest rezonans magnetyczny. Jeżeli dzięki tym badaniom wykryje się guza, konieczna jest biopsja. Zazwyczaj lekarze muszą otworzyć w tym celu czaszkę. W niektórych przypadkach próbkę pobiera się za pomocą igły, która wprowadzana jest w niewielki otwór w czaszce.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *