Nowotwór tarczycy

nazwa leku Choligrip HOT przyciąga bardzo wielu klientów

Nowotwór tarczycy występuje stosunkowo rzadziej, niż w przypadku pozostałych nowotworów. Jest to jednak najczęstszy nowotwór układu wewnątrzwydzielniczego. Nowotwory złośliwe tarczycy mogą występować pod różnymi postaciami. Jest to m.in. rak brodawkowaty, rdzeniasty, pęcherzykowy czy anaplastyczny. Rzadziej diagnozuje się mięsaki oraz chłoniaki.

Istnieje wiele czynników, które mogą spowodować pojawienie się raka tarczycy. Jest to m.in. nieodpowiednia ilość jodu w diecie. Jego niedobór może doprowadzić do rozwoju raka pęcherzykowatego. Z kolei nadmiar jodu przyczynia się do powstania raka brodawkowatego. Stwierdzono, że ryzyko zachorowania wzrasta w wyniku działania promieniowania jonizującego. Dotyczy to przede wszystkim tych osób, które zostały poddane naświetleniom w okolicach szyi. Niekiedy za rozwój choroby odpowiadają czynniki genetyczne.

Zazwyczaj nowotwór nie powoduje zaburzenia czynności tarczycy. Objawy, które mogą sugerować raka często są lekceważone przez chorego. Są to m.in. powiększone węzły chłonne szyjne, chrypka czy problemy z połykaniem. Chorobę diagnozuje się na podstawie badania USG. Często lekarz sprawdza, czy na szyi nie występują guzki, które mogłyby świadczyć o chorobie. Ponadto wykonuje się badanie histopatologiczne. Konieczna może się również okazać scyntygrafia tarczycy z wykorzystaniem jodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *